Департамент житлово-комунального господарства та

енергоефективності 

майдан Незалежності, 2, м. Суми, 40000 
тел. (0542) 78-98-40
E-mail:  Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15; 

п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

 

 

ОЛЕКСІЙ ДМИТРЕНКО: НЕ МОЖНА ЗЕКОНОМИТИ ТЕ, ЩО НЕ МОЖНА ПОРАХУВАТИ

Заступник начальника управління ЖКГ Сумської ОДА Олексій Дмитренко нагадав представникам підприємств, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в Сумському районі, що законодавство вимагає від них встановити прилади обліку води. Невиконання цієї вимоги може потягнути за собою не тільки анулювання ліцензії, а й кримінальну справу. Пояснення, що, мовляв, мережі і обладнання є власністю сільських рад, яка передана підприємцям в оренду, тут не проходять: за дотримання умов ліцензії відповідають саме підприємці. Проте, завдання цієї наради – не погрози і залякування, а з’ясування стану справ: де встановлено лічильники, де вони є, але не працюють, і коли будуть відремонтовані.

Цікаво, що спочатку підприємці дружно стали в позицію захисту. Мовляв, сучасні лічильники – обладнання не з дешевих, а витрати підприємств і без того зростають. За останній час суттєво збільшився розмір мінімальної зарплати, зросли ціни на електроенергію і вартість на послуги санстанції з перевірки якості питної води. А тарифи на послуги з водопостачання і водовідведення влада підвищувати не дозволяє…

- У вас крадуть від 30 до 50% видобутої води, а ви й самі точно не знаєте, скільки, - зауважив Олексій Дмитренко. І розповів про досвід Вінниці, Полтави і Тростянця, де за рахунок встановлення лічильників, приладів автоматичного контролю тиску та іншого обладнання вдалося в рази скоротити кількість поривів у мережах, що відразу знизило витрати водоканалів. У Тростянці, наприклад, навіть збираються знизити тариф з водопостачання!

- Скільки вам обходиться усунення одного пориву, разом і з розкопуванням-закопуванням? – запитав присутніх Олексій Дмитренко.

В середньому 700 гривень, - пролунала відповідь. І після цього про дорожнечу лічильників і «занижені» тарифи на послуги з водопостачання не було сказано ні слова. Підприємці отримали рекомендації і координати виробників відповідного обладнання, а далі розмова стосувалася вже інших, технічних питань.

Мережі водогонів у селах закладалися півсторіччя тому, ще за радянської влади, часто – на глибині 3 – 3,5 м. Сьогодні вони вкрай зношені, а потужності старих насосів не вистачає, щоб виробити потрібний тиск і поставити воду споживачам. Якщо ж встановити більш потужний насос, то не витримують ветхі мережі… На місці поривів старі труби замінюють на сучасні, пластикові, але на те, щоб замінити всю мережу і забути про втрати води в них – не вистачає коштів (або бажання) у сільських рад. Але і тут не тільки в коштах проблема. За останні роки ділянки, якими проходять водогони, часто-густо були приватизовані, там висаджені садки і городи. Як там ремонтувати водогін, якщо на захист своїх городів від розкопування люди ледь не с вилами та сокирами в руках виходять? У с. Жовтневе довжина приватизованої землі над водогоном по вул. Молодіжній сягає 260 м. А є й такі випадки, коли прямо над водогонами і каналізаційними мережами зведені приватні будинки…

Ще одна біда для водопостачальників – недобросовісне, м’яко кажучи, користування каналізацією з боку споживачів. Старі чоботи, шматки дерева, різний непотріб, в сезон – відходи від консервації яблук, помідорів тощо забивають каналізацію і КНС. Найбільше нарікань на… жіночі гігієнічні тампони. Розбухаючи у воді, вони намертво виводять з ладу роботу каналізації. У с. Степанівка вже чотири дні через це стоїть КНС: щоб провести очистку на глибині 7 м., за вимогами техніки безпеки потрібно чотири слюсаря (два вгорі, два внизу) і протигази…

- Люди не хочуть зрозуміти, що таким ставленням вони самі собі життя псують, - бідкався представник ФОП «Шкарупа». – Деякі на зауваження слюсарів прямо заявляють: кидала і кидати буду! А законодавство нам не дає засобів боротьби з такими споживачами.

Тим не менше, деякі практичні поради підприємці під працівників УЖКГ отримали. Крім того, було вироблено робочу формулу для придбання необхідного обладнання (в тому числі лічильників) на умовах розстрочки платежів – під гарантії місцевих органів влади і за підтримки облдержадміністрації.